F E L H Í V Á S
Pánd Község Önkormányzata felhívja a település lakosságának figyelmét s egyben kéri, hogy az általuk lakott ingatlan és az ingatlan előtti közterület folyamatos rendben- és tisztántartásáról, a zöldterületek kaszálásáról, fűnyírásáról, gyomtalanításáról – lehetőség- és igény szerinti virágosításáról – legyenek szívesek gondoskodni.
A rendezett településkép kialakítása és fenntartása valamennyiünk közös érdeke!
Az elmúlt időszakban számos alábbi tartalmú bejelentés érkezett az Önkormányzathoz:
- az ingatlanokról kinyúló növények ágai akadályozzák a gépjárművek közlekedését, különösen szemétszállító autó, mentő stb.
- a parlagfű és az egyéb gyomnövények elterjedésével kapcsolatban, melyek nemcsak allergének, de a közlekedést is megnehezítik a járdaszakaszokon,
- bejelentések a lakott ingatlanok gyomos állapotáról,
- a Fő úton lévő egyes ingatlanok elhanyagoltságáról, a gaz nagyságáról -sajnos csak ezt jegyzik meg a községen átutazók, s nem a legkedvezőbb véleményt alakítják ki Pándról.
- a bel-és külterületi utak mellett szétdobált, lerakott szemét miatt,
- a volt Lőtéren, lerakott szemét és építési törmelék, trágya, kirakott elhullott állat miatt.
Fontos tudni, hogy:
- az ingatlan előtti járdaszakasz és az úttestig terjedő teljes terület tisztántartásáról/rendszeres, legalább két hetente történő fűnyírásról, beleértve az árkokat is,
-a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyi tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról,
-az ingatlan előtti közterületen lévő növényzet ápolásáról, gallyazásáról, - az utcára kinyúló ágak levágásáról
az ingatlantulajdonosok kötelesek gondoskodni, amit az önkormányzat képviseletében eljáró személy az alábbi felhívásnak megfelelően folyamatosan, fokozottan ellenőrizni fog.
A látványosan elhanyagolt és gondozatlan területek használóira közigazgatási bírságot fogunk kivetni.
Pánd Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2020.(VI.29.) önkormányzati rendelete alapján a települési környezet védelméről az alábbi intézkedéseket tartalmazza:
4.§
Az ingatlanok, közterületek tisztántartása
(1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, tartós használója, illetőleg haszonélvezője / továbbiakban: tulajdonos/ másnak a használatában lévő ingatlanok / ingatlanrészek, helyiségek / tisztántartásáról pedig a használó, illetőleg –a bérleti jogviszonyból származó kötelezettsége szerint – a bérlő / továbbiakban: használó / köteles gondoskodni.
a) A tisztántartás kötelezettsége magába foglalja a lakást, lakás céljára szolgáló más helyiséget, a nem lakás rágcsálómentesítést.
b) Az ingatlan magába foglalja a lakást, lakás céljára szolgáló más helyiséget, a nem lakás céljára szolgáló helyiséget és az ezekhez tartozó területet is.
Közterületek tisztántartása
(2) A használó köteles gondoskodni:
a) az ingatlan előtti járdaszakasz és az úttestig terjedő teljes terület tisztántartásáról, beleértve az árkokat is.
b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyi tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.
c) A használó által a közutak mentén az árokból kitakarított hordalék elszállításáról bejelentés alapján, előzetes egyeztetés után a Pándi Közös Önkormányzati Hivatal (továbbiakban: Hivatal) gondoskodik.
d) A járdaszakasz, illetve 1 m-es területsávon a hó eltakarításáról, síkosságmentesítéséről.
(4) a) Az utak árkaiba hulladékot dobni tilos!
b) Állati hullát közterületen elhagyni nem szabad. A közterületen elhullott állat elszállításáról bejelentés után a Hivatal azonnal köteles gondoskodni.
Az önkormányzati rendelet alapján közigazgatási hatósági eljárás keretében 2 000.- Ft-tól 150 000.- Ft-ig terjedő közigazgatási bírság szabható ki a rendeletet be nem tartókkal szemben!
PARLAGFŰMENTESÍTÉS
Fentieken túl az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény. 17. § (4) bekezdése kimondja: „A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”.
Június 30-ával lejár a parlagfű-mentesítési türelmi idő. Ezt követően belterületen a jegyző, külterületen (az ingatlanügyi hatóság által helyszíni ellenőrzésről felvett jegyzőkönyv tartalma alapján) a növény-és talajvédelmi hatóság köteles hatósági eljárást indítani azokkal szemben, akik elmulasztották a parlagfű elleni védekezést.
Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A közérdekű védekezésre (kényszerkaszálás) nem kerül sor, ha az ügyfél időközben maga eleget tesz kötelezettségének. A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie.
A növényvédelmi bírság kiszabására belterület esetében a növény- és talajvédelmi hatóság jogosult, ezért a közérdekű védekezés elrendelését követően a jegyző az ügyben keletkezett iratokat továbbítja az eljárásra jogosult hatóságnak. A növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága. A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjed.
A településen élők jelentős többsége fenti kötelességeinek is, időben és megfelelően eleget tett, eleget tesz! Nekik ezúton is köszönettel tartozunk azért, aminek természetesnek kellene mindenki számára lenni, azért, hogy tesznek egészségünkért, az élhető környezetért és azért, hogy a községen átutazók ne lesújtó szavakkal illessék a település kinézetét és szívesen térjenek vissza hozzánk.
Hiába az elnyert pályázatok révén történő számos fejlesztés, beruházás, ha a lakosok egy része nem igényes a lakókörnyezetére. Lakosságunk száma egyre csak fogy, ami számos negatív hátránnyal fog járni a jövőben.
Ahhoz, hogy a fiatalok szívesen itt maradjanak és szeressék annyira falunkat, hogy nap mint nap ingázzanak érte, azért tenni kell. Márpedig, ha tovább folytatódik a jelenlegi lesújtó állapot, ami a környezetünket illeti, nem csak hogy a fiatalok nem maradnak itt, de a jelenlegi lakosok sem biztos, hogy jól érzik majd magukat a szemétkupacok és a méteres gyomok között.
Mindenkit kérek, gondolkozzon el, milyen településen szeretne a jövőben élni, hogy ne kelljen a bírságolás eszközéhez nyúlni, hiszen nem ez a cél.
Kérjük a lakosságot, hogy a jogszabályban foglaltakat – mindannyiunk békés együttélése és egészségének megőrzése érdekében – tartsák be!
Pánd, 2020. július 6.
Lázók József sk. Major Pálné sk.
polgármester jegyző „h